TNO en Intelic slaan handen ineen voor snelle inzetbaarheid drones

9 april 2026
Intelic

TNO en defensiesoftwarebedrijf Intelic gaan samenwerken om technologie voor onbemande systemen sneller operationeel te krijgen. Dat maakten beide organisaties op 9 april 2026 bekend. Nu duurt het vaak lang voordat innovaties ook operationeel ingezet kunnen worden, de nieuwe samenwerking moet de fase tussen ontwikkeling en gebruik verkorten.

De nieuwe samenwerking komt er als volgt uit te zien: TNO brengt gevorderd onderzoek in met technologische diepgang, naast verificatie en validatie, Intelic zal die kennis vertalen naar software die direct in de praktijk inzetbaar is. Zo moet een kortere route van onderzoek naar toepassing worden gecreëerd. Belangrijk, want de ontwikkelingen op het gebied van onbemande systemen gaan razendsnel en wat vandaag innovatief is, kan morgen al verouderd zijn. Door het proces te versnellen, moet de Nederlandse krijgsmacht beter in staat zijn om relevant en effectief te blijven op het gebied van onbemande systemen.

Een grote rol hierin is weggelegd voor het softwareplatform Nexus van Intelic. Dat softwareplatform brengt operators, systemen en informatie samen in één omgeving. Dat geeft gebruikers real time regie over onbemande organisaties en maakt van meerdere losse drones als één inzetbare capaciteit.

Intelic bij haar werk belangrijke lessen uit Oekraïne toepassen. Het bedrijf is daar al betrokken bij softwareontwikkeling en werkt daar in een omgeving die razendsnel verandert. De software die Intelic in Oekraïne ontwikkelt, wordt daarom niet in lange meerjarige trajecten ontwikkeld, maar in een continue loop van inzet, feedback en aanpassing. Het gebruikmaken van de lessen uit die ervaring moet ervoor zorgen dat nieuwe toepassingen sneller door Defensie in gebruik kunnen worden genomen. 

Altijd op de hoogte blijven?